logo strony Olimpia Elbląg
Honorowy pogrzeb pułkownika Zygmunta Szendzielarza.
2016-04-25 14:26:04 - Ż-B-N
Źródło: własne. fot.własne/OFMCHonorowy pogrzeb pułkownika Zygmunta Szendzielarza.

W dniu wczorajszym (24.04.2016 r.) w Warszawie odbył się honorowy pogrzeb pułkownika Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, legendarnego „Żołnierza Wyklętego”, dowódcy 5 Wileńskiej Brygady AK zwanej również „Brygadą Śmierci”. „Łupaszka” po zakończonych działaniach II wojny światowej kontynuował walkę z nowym, sowieckim okupantem i jego pachołami.

Po pojmaniu był torturowany, został zamordowany w warszawskim więzieniu na Mokotowie. Podobnie jak pamięć o pozostałych „Wyklętych”, pamięć o „Łupaszce” była wymazywana z historii, zarówno w okresie PRL jak i później w III RP. W zeszłym roku na tzw. „łączce” na Powązkach odnaleziono szczątki ciała Szendzielarza. We wczorajszej uroczystości wzięły udział najwyższe władze państwowe, z Prezydentem RP na czele, jak i władze wojskowe oraz niepoliczone tłumy Polaków.

Na tak ważnej uroczystości nie mogło zabraknąć również delegacji Olimpii Elbląg. Wraz z przedstawicielami naszych przyjaciół z Warszawy złożyliśmy wieniec (w kształcie herbu) na grobie pułkownika. Na uroczystościach widoczne kibicowskie ekipy z całej Polski. Cieszy, że wreszcie, po niemal 70 latach, dochodzimy do prawdy historycznej.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI.